W jaki sposób zwiększyć odporność gruntu na absorpcję kapilarną wody?
Coraz częściej inwestorzy i projektanci sięgają po nietypowe rozwiązania konstrukcyjne, bazujące na nowoczesnych metodach stabilizacji gruntu.
Coraz częściej inwestorzy i projektanci sięgają po nietypowe rozwiązania konstrukcyjne, bazujące na nowoczesnych metodach stabilizacji gruntu.
Podtorze kolejowe jest konstrukcją ziemną mającą postać przekopu lub nasypu. Jest to swego rodzaju fundament torów, na którym umieszcza się nawierzchnię przeznaczoną do poruszania się pociągów. Jako że jest ona stale narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz duże obciążenie, konieczne jest jej odpowiednie zaprojektowanie, wykonanie i zabezpieczenie. Dzięki temu każdy przejazd będzie bezpieczny, a tory nie ulegną uszkodzeniu.
Zjawisko zatrzymywania się wody na działce występuje najczęściej po opadach deszczu i może zwiastować problemy już na etapie budowy domu czy też innego budynku. Wystarczy jednak przeprowadzenie odpowiednich procedur, aby doprowadzić grunt do optymalnego stanu.
Inwestycje budownictwa kubaturowego czy drogowego często wymagają poprawy jakości podłoża ze względu na jego niskie parametry. Stabilizowanie gruntu jest jednym z działań, w wyniku których uzyskuje on wymaganą wytrzymałość i nośność. Nowoczesne metody stabilizacji podłoża dążą do skutecznego i długotrwałego rozwiązania problemu podmokłego terenu, co w perspektywie pozwala zoptymalizować koszt robót ziemnych, skrócić czas trwania inwestycji, a także zminimalizować ryzyko utraty osiągniętej jakości podłoża i trwałości konstrukcji. Jakie dodatki […]
Dzięki zastosowaniu spoiw hydraulicznych można wyeliminować problem z przewilgoconymi i uplastycznionymi gruntami, które są zmorą w zasadzie każdej większej budowy.
Zasady rekultywacji gruntów w dokładny sposób opisuje polska Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Tych obszarów właśnie dotyczą wszelkie działania, które nazywamy rekultywacją gruntów. To w uproszczeniu przywracanie gruntom rolnym lub leśnym właściwości użytkowych, przy czym grunty już zrekultywowane nie muszą być zagospodarowane w taki sam sposób – mogą być użytkowane w inny sposób.
Szeroko pojętą działalność, która przywraca wartość użytkową glebom zniszczonym, nazywamy rekultywacją. Rekultywacja gleby może dotyczyć terenów zniszczonych przez przemysł, ale też czynności mających na celu przywrócenie wartości użytkowych obszarach rolnych i leśnych oraz prac w miejscach nieużytków, na działkach dziko porośniętych samosiejkami. Jak rekultywować glebę? – Kilka słów o metodach rekultywacji gleb.
Odpowiedź na pytanie, gdzie najczęściej stosuje się rekultywację gruntów, kryje się w zasadzie w samej definicji słowa rekultywacja. Według słownika ochrony środowiska jest to proces polegający na przywracaniu wartości użytkowych i przyrodniczych terenom zniszczonym przez gospodarczą działalność człowieka lub czynniki naturalne. Ważne są dla nas aspekty ekologiczne, ekonomiczne i potrzeby zagospodarowania.